Kakaolu Islak Kek Tarifi


Sponsorlu BağlantılarKakaolu Islak Kek Tarifi

Islak kek, benim en sevdiğim kek tarifleri içinde yer alıyor. Islak kakaolu keki iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Birincisi bizim tarifimizde olduğu gibi kek harcı ayrı, sos harcı ayrı yapabilirsiniz, ikincisi ise yaptığınız kek harcından 1 su bardağı kenarı ayırır ve kalanı pişirip, kek fırından çıkınca ayırdığınız bir bardak harcı üzerine dökebilirsiniz. Kekin sosu iyice çekmesi için, sosu dökmeden önce çatalla veya kürdanla kekin üzerinde delikler açabilirsiniz.

Malzemeleri:

4 adet yumurta,

1.5 su bardağı toz şeker,

1 su bardağı sıvı yağ,

1 su bardağı süt,

4 yemek kaşığı kakao,

1 tane kabartma tozu,

2.5 su bardağı un,

Üzeri için sos malzemeleri:

1 adet yumurta,

1 çay bardağı toz şeker,

Yarım çay bardağı süt,

Yarım çay bardağı sıvı yağ,

2 yemek kaşığı kakao,

Süslemek için malzemeleri:


Sponsorlu BağlantılarHindistan cevizi, renkli şekerli boncuklar (pastanelerde satılıyor).

kakaolu-islak-kek

Yapılışı:

Geniş bir kabın içine her zaman ki gibi önce şeker ve yumurtaları alıp, mikserle iyice çırparak köpürtüyoruz. Ardından ıslak kek malzemelerinin hepsini karışımın içine ilave ediyoruz tekrar 3-4 dakika çırpıyoruz.

Kek kalıbını yağlıyoruz veya yağlı kağıt seriyoruz. Hazır olan ıslak kek harcını kek kalıbına aktarıyoruz ve fırını 180 dereceye ayarlayıp 5 dakika ısıtıp, fırına kek harcını veriyoruz. Kek fırında pişerken bizde sosu hazırlıyoruz.

Bir kabın içine bütün sos malzemelerini alıyoruz ve mikserle en az 3-4 dakika çırpıyoruz. Fırındaki kek pişince çıkarıp, kek sıcakken üzerine sosunu yavaş yavaş gezdirerek döküyoruz. Kek sosunu ortalama 20-30 dakikada çekiyor.  Sosunu çeken ıslak kek hazır olunca dilimleyerek ikram ediyoruz.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close