Kaburga Dolması


Sponsorlu BağlantılarKaburga Dolması

Malzemeleri:

1 adet 1,5 kg’lık. kuzu kaburgası,

Yeteri kadar tuz,

Taze çekilmiş karabiber,

1 su bardağı pirinç, (ayıklanmış)

100 gram Antep fıstığı,

250 gram yağlı kuzu kıyma,

10 su bardağı su.

kaburga-dolmasi

Yapılışı:

1,5 kiloluk bir kuzu kaburgası alalım. Eti ile kemik arasındaki kısmı cep gibi açın. İyice kaburgayı yıkayarak süzmeye bırakın. İçerisini ve dışını iyice tuzlayın. Karabiber ile de tatlandırın. Pirinçleri iyice yıkayın. Suyunun berrak olana kadar yıkayın. Pirinçlerin suyunu süzün. Fıstıkları kaynar suda 2 dakika kaynatın. Suyunu süzerek kabuklarını soyun.


Sponsorlu BağlantılarPirinç, kıyma, fıstık, tuz ve karabiberi karıştırın. Bir iç dolma harcı oluşturun. Açtığınız cepten iç harcı doldurun. İyice ve sıkı doldurduktan sonra bu cebi iğne ve iplik yardımı ile dikin. Sıkı dikin ki pişerken açılmasın.

Kaburgayı geniş bir tencereye alın. Suyu ekleyin. Tuzunu ayarlayın. Bir taşım kaynatın. Kapağı kapalı olarak 1 saat kadar pişirin. Daha sonra pişirdiğiniz kaburgaya birkaç bıçak veya kebap şişi ile delikler açın ki içerisi de iyi pişsin. 25 dakika da bu şekilde pişirin.

Daha sonra fırının ızgarasını yakın. Pişirdiğiniz kaburganın suyunu süzün. Fırın tepsisine alın. Fırına verin. Altın sarısı olana dek kızartın. Hazırladığımız kaburga dolması dilimlenerek servise hazırlanır.

Afiyet olsun.


Sponsorlu BağlantılarAdd Comment

yemek tarifleri