Kabaklı Börek


Sponsorlu BağlantılarKabaklı Börek

Böreklerimde sebzeleri kullanmayı çok severim. Hemen hemen tüm sebzelerle börek yapmaya çalışırım. Kabaklı Börek bana anneannemden kalan bir miras…Tadı, kokusu o kadar güzeldir ki insan kendini alamaz. Çokta hafif olan bu böreği mutlaka denemelisiniz. Afiyet olsun.
Malzemeler:
1/2 kg. yufka
1/2 kg.kabak
3 çorba kaşığı yağ
2-3 dilim kaşar peyniri
1 su bardağı yoğurt
1 su bardağı süt
4 adet yumurta
Dereotu
kabaklı börekYapılışı:


Sponsorlu BağlantılarKabakları yıkayıp, kazıyıp, rendenin iri gözünden geçiriniz. Biraz tuz serperek, hafif ovunuz. Suyunun fazlasını biraz sıkarak alınız. Sonra, içerisine 3 yumurtayı, yoğurdu, dereotunu ve rendelenmiş kaşar peynirinin yarısını katıp, karıştırınız.

Fırın tepsisini yağlayınız. Bir yufkayı kenarlardan sarkacak şekilde yayınız. Sütü, 1 yumurtayı, erimiş yağı koyup, karıştırınız. Yufkanın üzerine bir iki kaşık koyup, yayınız.

Üzerine hazırlanan içten koyup, onu da yayınız. Böylece, iç ve yufka bitinceye kadar işleme devam ediniz. Kenardan sarkan yufkaları tepsinin üzerine kapatınız. Yağlı, sütlü harç kaldıysa onu da en üst yufkanın üzerine dökünüz.

Bunun da üzerine ayırdığınız kaşar peyniri rendesini serpiniz. Isıtılmış orta hararetli fırına koyup, altını ve üstünü pembe renk’ pişiriniz. Kesip, sıcak servis yapınız.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close