Izgarada Defne Yapraklı Barbunya


Sponsorlu BağlantılarIzgarada Defne Yapraklı Barbunya

Barbunya zarif ve soluk pembe rengi nedeni ile ispanyada küçük soman olarak bilinir. Marine etmek yerine defne yaprağı ile çeşnilendirerek keskin bir sos ile ızgarada tüketirler. Sizlere bu tarifi vermek istiyorum.

Malzemeleri:– 4 adet barbunya, her biri yaklaşık 250 gram ağırlığında
( barbeküde hazırlanacaksa pulları ayıklanmamış ve temizlenmiş )
– Zeytinyağı, fırçayla sürmek için
– Taze ot dalları, rezene, dereotu, maydanoz ve kekik gibi bir şeyler olabilir.
– 2 düzine taze ve kuru defne yaprağı

Sos için

– 6 yemek kaşığı zeytinyağı
– 6 diş sarmısak, ince doğranmış
– Yarım Kuru çili biberi, çekirdekleri çıkarılmış ve doğranmış
– Yarım limon suyu
– 1 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz
ızgarada-barbunya


Sponsorlu BağlantılarYapılışı: 1- Izgarayı hazırlayın veya ızgarayı, rafı ısı kaynağından 15 cm yukarıda olacak şekilde ayarlayarak önceden ısıtın.

2 – Her balığı yağlayıp, karın boşluklarını ot dallarıyla doldurun. Izgaraya yağ sürün ve defneyapraklarını tellerin üzerine yerleştirin. Balıkları 15-20 dakika, bir kez çevirmeniz yeterlidir. Kıvama gelinceye kadar pişirin.

3 – Sosu hazırlamak için zeytinyağını küçük bir tencerede kızdırıp doğranmış sarımsakları ve kuru çili biberlerini pişirin. Limon suyunu ekleyip sosu küçük bir kulplu sürahiye süzün, ardından kıyılmış maydanozu ilave ederek iyice karıştırın.

4 – Barbunyaları ısıtılmış tabaklarda, üzerlerine sos serperek servis edin

Not: Deniz çulluğu takma adıyla anılan barbunya, lezzetini artırmak için temizlenmeden pişirilen balıklardan biridir. Yine de bu tarifte balık temizlenmekte ve lezzetini artırmak için yeşillikler kullanılmaktadır.
Izgarada pişiriyorsanız önceden iyice ısıtın. Pişirmeden önce kömürler veya odunlar alev almamış ve gri bir renge bürünmüş olmalıdırlar


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close