Izgara Köfte


Sponsorlu BağlantılarIzgara Köfte

Lezzetli köfte nasıl yapılır? Eti iyi seçmek gerekir. Dana döşünü bir kez çektirerek alın. İsterseniz içerisine 100 gram kadar kavram yağı koydurun. Dikkat edin. Kuyruk yağı değildir. Dananın vucüdunu saran yağa kavram yağı denir karıştırmayın. Kavram yağını 2 kez çektirin. Aslında köfte kıyma ile değil satır ile ile kıyılmış et ile yapmak gerekir. Eğer ızgarada yapacaksanız yumurta, ekmek ve maydanoz kullanmamak gerekir. Fakat ben biraz olsun ekmek kullanacağım. Soğanını bir gün dinlendirirseniz daha lezzetli köfteler yaparsınız gelelim köftenin tarifine.

Malzemeleri:
1 Kilo dana döşü
100-150 gram dana kavram yağı
1 yemek kaşığı galeta unu veya bir dilim bayat ekmek içi
2 diş sarımsak
2 adet kuru soğan
1 tatlı kaşığı kimyon
Bir tutam kekik
2 çay kaşığı kırmızı toz biber
1 çay kaşığı karabiber
Kararınca tuz
ızgara köfte

Yapılışı: İlk önce kıymayı ve yağı birkaç dakika yoğurarak buzdolabına koyalım.

Kuru soğanın rendeleyelim veya çok küçük parçalar halinde doğrayalım ve bir gece buzdolabında bekletelim ki soğan suyunu salsın. Daha sonra soğanın suyunu süzün.

Baharatları güzelce karıştırın içerisine tuzu da ekleyin. Eğer seviyorsanız yukarıdaki malzemelere ek olarak çok az kişnişte ekleyebilirsiniz. Baharatları daha sonra kıymanın üzerine dökün.

10 dakika kadar köfte harcını yoğurun tekrar buzdolabına kaldırın ve 10 dakika sonra tekrar 10 dakika kadar yoğurun.

Eğer mümkünse köfteyi bir gün bekletin değil ise 3-4 saat bekleterek şekil verin. Köfteye şekil verirken eşit kalınlıkta olsun ki güzel pişsin. Köfteyi mangalda yaparsanız çok lezzetli olur. Fakat ızgara köfte ağır pişerek lezzetli olur. Izgaranızı ona göre ayarlayın. Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close