Anasayfa » Börek Tarifleri » İtalyan Usulü Nohut Böreği

İtalyan Usulü Nohut Böreği

İtalyan Usulü Nohut Böreğiİtalyan Usulü Nohut Böreği

Yapılışı: Bu börekleri yapma süreci mısır unu kızartmaktan ya da mısır unu ızgarasından çok da farklı değil, yalnızca öğütülmüş mısır yerine nohut unu kullanıyorsunuz. Diğer bir fark ise suya unu ısıtmadan önce eklemeniz gerekiyor, çünkü bu öbek oluşumunu engelliyor. İngiltere’de biz unun buğdaydan yapıldığını düşünüyoruz ama aslında pirinç, nohut ya da kestane gibi birçok şeyden yapılabilir. Tarihte birkaç yüzyıl geriye gidersek insanların yaşadığı bazı yerler yalnızca nohut gibi birkaç yerel şey yetiştirmeye elverişliydi. Bu alanlar dağlar ya da denizlerle çevrili olsaydı elinizdeki bir avuç malzemeyle tüm hayatınız boyunca yaşamak durumunda kalır ve büyük ihtimalle bu malzemelerden sıkılırdınız. Bu monotonluğu yenmek için becerikli olmanız gerekirdi – nohutlar tatlı ya da makarna ya da una dönüşürdü. Nohut ununu bazı süpermarketlerde ve Asya bakkallarında bulabilirsiniz.

Malzemeleri:  – 800 ml. soğuk su
– Bir avuç taze biberiye, adaçayı ve keklik otu,
– 225 gram nohut unu
– Deniz tuzu ve taze çekilmiş karabiber
– Yeteri kadar ay çiçek yağı, kızartmak için

Suyu büyük bir karıştırma kabına döküp yüzeyine bir miktar serpin. Çırparak kalan unu yavaş yavaş ekleyin. Sonra tuz ve karabiber ile çeşnilendirin.

Harcı kalın dipli derin bir tencereye alın ve orta ateşe koyun. Sürekli çırparak kaynar hale getirin, sonra ocağı kısık ateşe alın. Harem yoğunlaşması gerekiyor, bu yüzden çırpmayı bırakıp tahta kasıkla karıştırmaya başlayın ve tüm kenarlara ulaştığınızdan emin olun. Tadına bakın – hafif acı, kabuğundan çıkmış fıstık tadında olmalı. Yaklaşık 5 dakika daha, bu tat geçene dek karıştırarak pişirmeye devam edin.
İhtiyaç varsa hızlıca tuz ve karabiber ekleyin, doğranmış otları katın, sonra da az yağlanmış tabaklara dökün. Ispatula ile 0.75 cm. kalınlığında yayın ve soğumasını bekleyin.
Kalın dipli sağlam bir tavayı yüksek ateşe koyup yağ ekleyin. Yağın içine bir parça patates atın – kızarmaya başladığında yağ ideal ısıya ulaşmış demektir. Pişirme termometreniz varsa onu kullanın – yağın 180 derecede olmasını istiyoruz. Fazla ısınır ve tütmeye başlarsa sağduyunuzu kullanıp ısıyı düşürün. Harcı üçgen parçalar halinde kesin ve yavaşça tabaklan çıkardıktan sonra birkaç tanesini dikkatlice sıcak yağın içine atın. Bir ya da iki dakika, renk değiştirene kadar kızartın, sonra da kevgirle çıkarıp kâğıt havlu üzerinde süzün. Bu işlemi tamamladığınızda hafif tuz serperek servis edin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

yemek tarifleri