Ispanak Yemeği Yapılışı


Sponsorlu BağlantılarIspanak Yemeği Yapılışı

Ispanak yemeği herkes için çok kolay görünse de, lezzetli olması için dikkat etmek gerekir. Çok salça ilave etmemelidir. Salçayı soğan kavururken eklenmeli ve hoş kokusu çıkmadan asla ıspanak eklenmemelidir. Soğanlar iyice kavrulmalıdır. Çünkü ıspanak eklendiğinde kavrulmaz. Ispanak jel gibi olmamalı. Ağızda yavan tat bırakmamalı. Buruk bir tat bırakmalı. Kıvamında pişmeli. Bu tarif kıvamlı, diri lezzetli bir ıspanak yemeği yapmanıza yardımcı olacaktır.

Malzemeleri:

1 kilogram ıspanak,

1 adet kuru soğan,

6 yemek kaşığı sıvıyağ,

2 yemek kaşığı pirinç,

1 tatlı kaşığı salça,

1 tatlı Kaşığı tuz,

1 su bardağı sıcak su.

ispanak-yemegi

Yapılışı:


Sponsorlu BağlantılarKuru soğanı yemeklik doğrayın. Ispanakların köklerini kesin. İsterseniz çorba yapmak için saklayın isterseniz atabilirsiniz. Ispanakları iyice yıkamalısınız, tozu çamuru kalmamalıdır. Kötü pörsümüş yaprakları var ise onları koparıp atmalısınız. Sadece diri yaprakları kullanmalısınız. İyi temizlenmesi için bir süre suda bekletmeniz de yarar vardır. Su berrak olana dek yıkanmalıdır. Aynı şekilde pirinçleri de suyu berrak olana dek yıkanmalıdır.

Tencereye sıvıyağı alın. Yağ kızınca soğanları ilave edin. Soğanlar hafif kavrulunca 1 tatlı kaşığı domates salçası ekleyin. Soğanların iyice kavrulmasına dikkat edin. Kısık ateşte kavrulan  soğan ve salçaya 1 su bardağı kaynamış su ekleyin. Tuzunu ilave edin ve karıştırın.

Salçanın hoş kokusu çıkınca doğradığınız ıspanakları ilave edin. Ispanakları düşük ısıda pişirmelisiniz. Ispanakların diriliği gidince pirinçleri ekleyin. Yemeği karıştırın.

Tencere kaynayana kadar ısıyı artırın. Fokurdayınca tekrar ocağın altını kısın. Tencerenin kapağı kapalı şekilde 20 dakika pişirilecek. Fazla veya eksik olcakta bırakmayın. Aksi takdirde ıspanak kıvamını kaybeder ve istediğimiz gibi olmaz. Ispanak yemeği ile yanına yoğurt koyarak servis edin.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close
yemek tarifleri