İskilip Dolması Tarifi


Sponsorlu Bağlantılarİskilip Dolması Tarifi

Çorum’un İskilip ilçesinde yapılan dolma aslında bir pirinç pilavıdır. Onu lezzetli hale getiren unsur çuval içinde saatlerce pişirilmesidir. İskilip düğünlerinin baş menüsünde yer alan dolma, dolmacı diye tabir ettikleri kişiler tarafından yapılmakta ve bu gelenek yüzyıllardır sürdürülmeye devam etmektedir. Yiyenlerin tekrar isteyebileceği lezzetlerimiz arasında yerini almıştır.

Malzemeleri:

2 kilogram pirinç,

1,5 kilogram kuşbaşı et,

Yarım kilogram tereyağı,

5 çorba kaşığı tuz,

1 küçük kaşık karabiber,

15 su bardağı su,

5 adet kuru soğan.

iskilip-dolmasi


Sponsorlu BağlantılarYapılışı:

Pirinçleri tuzlu sıcak suda bekleterek piştiğinde tane tane olması sağlanır. Yıkayıp süzdüğünüz pirinçleri tencereye malzemelerimiz arasında yer alan tereyağının yarısından biraz fazlası konularak tuz ve karabiber eklenir.

Harmanlanan malzemeler 5 dakika kavrulmasından sonra bir su bardağı su ilavesiyle tencerenin kapağı kapatılır ve dinlenmesi sağlanır. Yarım saat dinlenme sürecinden sonra et geri kalan yağ ile ocakta çevrilirken ince kıyılan soğanlar da eklenerek kavrulmaya devam edilir. Daha sonra kalan su eklenerek etin kaynamasıyla birlikte üç ayak yerleştirilerek üzerine tepsi yerleştirilir.

Dinlenen pirinçler beyaz, temiz bir torbaya doldurularak tencere şeklinde olan tepsinin üzerine konulur. Ağzı kapatılan tepsinin etrafı da sadece buhar çıkacak kadar bir mesafe dışında kapatılmalı ve buharıyla beraber pişirilmelidir. Sıcak olarak servis yapılması gereken İskilip dolmasının yanında hoşaf, ayran veya salata ile güzel bir sunum hazırlayabilirsiniz. İskilip dolması hazır.

Afiyet olsun.

 


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close
yemek tarifleri