Hindistancevizli Kurabiye


Sponsorlu Bağlantılar



Hindistancevizli Kurabiye

Malzemeler:

Ortası için:

100 gr, bitter kuvertür

75 mi. taze krema

1 çay kaşığı espresso

 Kurabiye için:

4 yumurta beyazı

160 gr. şeker

150 gr. rende hindistancevizi

40 gr. un Yıldız şeklinde şeker

Ortası için   100 gr, bitter kııvertür    ~5 mi. taze krema # Kurabiye için: 4 yumurta beyazı     160 gr. şeker     150 gr. 40 gr. un    Yıldız şeklinde şek

Yapılışı:


Sponsorlu Bağlantılar



Ortası için:
İlk olarak  Kuvertürü iri olarak  kıyın.Daha sonra  kremayı iyice  kaynatın. Kuvertürü ve espressoyu ekleyip iyice karışana kadar güzelce çırpın. Soğumaya bırakın.
Kurabiye için:
Arkasından yumurta beyazlarını bir tutam tuz ilavesiyle mikserin en yüksek devirin de sertleşinceye kadar güzelce çırpın. Bu arada şekeri azar azar yedirin.  Daha sonra hindistancevizini unla karıştırın ve yumurta beyazlarına ilave edin.

Karışımı ağzı 1 cm. çapında bir sıkma torbasına doldurun. Fırın kağıdı serilmiş 2 tepsiye 6 cm. uzunluğunda dar şeritler halinde güzelce sıkın.  Kurabiyeleri ardı ardına dizip önceden 140°C’ de ısıtılmış fırında 40 dakika kadar  pişirin. Tepsinin üstünde soğuması için bekletin.

Hazırladığınız içi buzdolabı poşetine doldurun ve ucundan ufak bir delik kesin. Kurabiyelerin yarısını kuvertürlü iç ve yıldız şekerlerle süsleyin. Daha sonra sıkma torbasının deliğini büyütün ve kurabiyelerin öteki yarısının düz kısmının üstüne güzelce sıkın. En son olarak  süslediğiniz diğer yarıyı üstlerine kapatıp hafifçe bastırın. Kuvertürlü için sertleşmesi için kurabiyeleri kısa bir süre soğumaya bırakın.

Afiyet olsun…


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close
yemek tarifleri