Havuçlu Taze Barbunya Tarifi


Sponsorlu BağlantılarHavuçlu Taze Barbunya Tarifi

Kullanılacak Malzemeler:

Zeytinyağı

Sıcak Su

500 Gram Taze Barbunya

1 Adet Soğan

2 Diş Sarımsak

Karabiber

Tuz

1 Küp Şeker

1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası

1 Çorba Kaşığı Domates Salçası

1 Adet Havuç
havuclu taze barbunya
Havuçlu Taze Barbunyanın Yapılışı:
Öncelikle 500 gram taze barbunyayı derin tencere içerisine alalım. Üzerini geçecek şekilde su ile doldurulur. Kaynamaya bırakılır. Suyun kaynaması ile birlikte barbunyaların yumuşak kıvama gelene kadar haşlanır. Haşlanan barbunyaların suyu koyu renk olacağından dolayı ilk olarak ocaktan alarak sularını süzülür. Süzülen barbunya bir tarafta soğumaya bırakılırken, diğer taraftan da malzemeleri hazırlamaya başlanır.

Düdüklü tencere içerisinde 1 adet soğanı ve 2 diş sarımsağı ince ince doğrayarak eklenir. Eklene n karışımın içerisine bir tutam zeytinyağı ilave edilerek, kavrulamaya bırakılır. Hafif renk alan soğan ve sarımsak içerisine 1 çorba kaşığı domates salçasını ve 1 tatlı kaşığı biber salçasını eklenir ve kavrulmaya devam edilir. Karışımın üzerine halka şekli verilen havuçları ve haşlanan barbunyalar eklenir. Tüm malzemelerin eklenmesi ile birlikte, barbunyaların üzerini aşacak şekilde ortalama 3 su bardağı sıcak su eklenir.

Malzemelerin içerisine ek olarak tuz, karabiber 1 adet küp şekeri de ekleyerek tencere içerisinde kaynamaya bırakılır. Düdüklü tencere kullanımında yapacağınız işlem tencerenin kapağını kapatarak ortalama 5 dakika kadar pişirmektir. Düdüklü tencerelerde zaman ayarı farklı olduğundan süre sizlerde değişkenlik gösterebilir. Ortalama olarak 20 25 dakika pişirilen malzemeler soğumaya bırakılır. Dilerseniz sıcak dilerseniz soğuk servis edebilirsiniz.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close
yemek tarifleri