Havuç Tatlısı


Sponsorlu BağlantılarHavuç Tatlısı

Bütün Hintlileri bir araya getiren bir festival var bugün: Divvali. “Işık Festivali” olarak da bilinen bu festivalde “diyas” adı verilen ufak yağ lambaları yakılıyor ve bu lambalar evin etrafına, bahçelere, veranda ve bahçe duvarlarına yerleştiriliyor. Havai fişek gösterileriyle geçen festival boyunca herkes birbirine tatlı ikram ediyor. Hindistan’ın ilginç tatlılarından birini yemek için iyi bir zaman Divvali Festivali. Birlikteliği ve mutluluğu sembolize eden festival süresince erkekler kendi aralarında eğlenirken, kadınlar ve çocuklar tapınaklara, panayırlara gidiyor, akrabaları ziyaret ediyor. Herkes yeni ve en parlak renkteki giysilerini giyiyor, pazar yerleri süsleniyor. Zengin-fakir, genç-yaşlı, kadın-erkek, herkesin kutladığı bu bayramda, “badam phirni”, “peda”, “besan ladoo”, “jalebi”. “channar payesh”, “shakkarpare”, “gajar ka halwa”, “kheer” gibi pek çok tatlı hazırlanıyor.


Sponsorlu BağlantılarMalzemeleri:
1/2 kg rendelenmiş havuç
1,5 su bardağı süt
1/4 bardağı toz şeker
5-6 kakulenin tohumları
2 çorba kaşığı ince kıyılmış kaju fıstığı (veya badem)
2 çorba kasığı kuru üzüm
1 çorba kasığı tereyağı
havuc tatlisi

Yapılışı:Tencerede yağı ısıtıp havuçları 2-3 dakika kavurun. Sürün yarısını, kakule (dış kabuğunu çıkarıp taneleyin) ve şekeri ilave edin, karıştırarak hafif ateşte pişirin.

Katılaşmaya başladığında üzümlerle birlikte azar azar kalan sütü ekleyin. 30 dakika kadar daha pişirdikten sonra ateşten alın. Kaju fıstığı veya bademi de katıp karıştırın, soğumaya bırakın.

İster tabaklarda helva gibi servis edin, isterseniz soğuduktan sonra elinizle yuvarlayarak fotoğraftaki gibi toplar yapın. Bu sıcak veya soğuk yenebilen bir tatlı.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close