Haspirli Yoğurtlu Çorba Tarifi


Sponsorlu BağlantılarHaspirli Yoğurtlu Çorba Tarifi

Türk halkı kültür tarihi boyunca nice kahramanlar yaratmış, onların dilinden umutlarım, korkularını, isteklerini nakletmiştir. Bunlardan biri, dünyaca ünlü Nasrettin Hoca’dır. Nasrettin Hoca iğneli diliyle insanı baskı altında tutan sosyal kurumlarla, kötü insan ilişkileriyle, halka yukarıdan hakan beyler ve hükümdarlarla alay eder. İşte, Nasrettin Hoca’dan yoğurtla ilgili bir fıkra: Bir gün Hoca’yi golün başında göle eğilmiş bir şey yaparken gören köylüler sorar: “Hoca ne edersin?” Nasrettin Hoca, “Göle yoğurt çalarım’ diye cevap verir. “Bre Hoca, hiç göl yoğurt tutar mı?” diyen köylülere Nasrettin Hoca şu canin verir. “Ya tutarsa…’ İşte, fazla malzeme gerektirmeyen, hem yapılması çok kolay, hem de nefis tadı dûn bir yoğurtlu çorba.

Malzemeleri:– 1 su bardağı nohut
– 300 gram yağsız dana eti
– 6 su bardağı su
– 2 adet büyük boy patates
– 2 su bardağı kıvamlı yoğurt
– 1 adet yumurta
– 1 çorba kaşığı haspir
– 1 tatlı kaşığı çekilmiş karabiber
– 2 çorba kaşığı tereyağı
– 1 tutam tuz
Haspirli Yoğurtlu Çorba Tarifi

Yapılışı: Geceden ıslatılmış nohudu, suyu ve küp seklinde doğranmış eti ateşe koyun. (İlk beş dakika içinde etin kefi yukarı çıkar, bunu bir kaşıkla suyun üzerinden alın.) Daha sonra tencerenin kapağını kapatın, et ve nohutlar yumuşayıncaya kadar kapağı kapalı biçimde pişirin. Et ve nohuda yine küp şeklinde doğranmış patatesi katın. (Üzerinde her daim dört su bardağı seviyesinde su kalmalı. Gerekirse sıcak su dökün.)

Bu arada çırpılmışyumurtayı yoğurda ekleyin, ikisini birlikte iyice çırpın. Patatesler pişince kaynamakta olan çorbadan 1-2 kepçe alıpyoğurtlu karışıma ekleyin. Bu şekilde ılıtmış olduğunuz soğurdu tekrar nohutlu, etli patatese yavaş yavaş karıştırarak dökün. Çok kısık ateşte 1-2 dakika pişirin.

Bu arada tereyağını eritip haspiri ekleyin; birkaç kez karıştırın. Son olarak, tuz ve çekilmiş karabiberi ekleyip bir kez, çevirin ve çorbanın üzerine dökün. Bir çorbalıkta servis yapın. Haspirli tereyağı, çorba üz:erine servis esnasında gezdirilirse daha şık olur.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close