Hamsi Tava


Sponsorlu BağlantılarHamsi Tava

Malzemeleri;

1 kilo hamsi,

2 su bardağı mısır unu,

2 yemek kaşığı un,

1 tatlı kaşığı tuz,

Sıvı yağ.

hamsi-tava

Yapılışı;

Hamsi balıklarını iyice temizleyin. Kafalarını da kesin atın. İçini temizleyin. Kuyrukları kalabilir. Balığı güzelce yıkayın. Daha sonra mutlaka kurulayın. Islak bir şekilde unlamayın.

Mısır ununu bir gazete kağıdı veya bir tepsi olabilir. Tuz, 1 yemek kaşığı buğday unu da ekleyin ve karıştırın. Bu karışıma balıkları bulayın. Fazla ununu silkin.  Balık kızartma tavası olursa daha iyi olur fakat yoksa normal bir tavaya 4-5 kaşık sıvıyağı alın ve kızdırın.


Sponsorlu Bağlantılarhamsi-tava-

Balıkların kuyrukları tavanın ortasına gelecek şekilde dizin. Bir birine değecek şekilde sıkı olarak dizmelisiniz. Ocağın altını kısın ve tavayı tekrar ocağa koyun.   Bir tarafı piştikten sonra diğer tarafını çevirmelisiniz. Balık tavasıysa zaten sorun yok. Diğer tarafını çevirin.

Fakat balık tavası değil ise, bir tencere kapağını üzerine koyarak ters çevirin. Fakat bu çok tehlikeli olabiliyor. Çünkü ters çevirirken yağ dökülebiliyor. Yanmadan yavaşça ve dikkatli bir şekilde çevirirseniz bir kaza ile karşılaşmazsınız.

Hamsi balıklarını ne kadar kısık ateşte yaparsanız o kadar güzel olduğunu unutmayın ve sabırsızlanıp ocağın altını açmayın. Hamsi tava hazır.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close