Hamsi Tava ( Karadeniz Usulü )


Sponsorlu BağlantılarHamsi Tava ( Karadeniz Usulü )

Gerçekten de hamsiden neler neler yapılmıyor ki. Hamsinin baklavası bile var diyorlar ama siz buna inanmayın. Hatta yemek dergilerinden biri, işte hamsi baklavası başlığı altında tarif vermiş, bir de fotoğraf koymuştu. Belli ki yapmış olmak için yapılmış zorlama bir uygulama. Abartıdan öte değil. Hamsi baklavası yok ama “Hamsiname” adı altında toplanmış hamsi yemekleri kitabı var.

Hamsi tava yapmak için Karadenizliler özel kapaklı bakır tava bile üretmişler. Hem de boy boy. Genelde Trabzon yöresinde kullanılıyor. Mısır unu ile yapılan Karadeniz hamsi tava son derece lezzetli bir hamsi yemeği. Çıtır çıtır. İnsan yemekten kendini alamıyor. Bir türlü doyamıyorsunuz.

Ama bizim özel hamsi tavamız yok diye bu güzel yemeği yapmamazlık yapmayın sakın. Kalın tabanlı normal tavada da oluyor. Kapak yerine de tava büyüklüğünde düz bir tabak kullanırsınız. Olur biter.

hamsi tava


Sponsorlu BağlantılarMalzemeleri:

1 kilogram hamsi

1,5 su bardağı mısır unu

2 kahve fincanı zeytinyağı veya tereyağı

1 tatlı kaşığı karabiber

1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:

1. Hamsilerin kafalarını koparın. Kılçıklarını çıkartın. Üçgen şeklindeki hamsi fileto etlerini tuzlayıp biberleyin. 20 dakika dinlendirin.

2. Tavayı yağın yarısı ile yağlayın. Hamsilerin yarısını mısır ununa bulayıp, sırtları alta, iç kısımları üste bakacak şekilde güneş ışınları gibi tavaya dizin. Kuyrukları ortada birleşsin. Tava tabanı hamsi ile kaplanmalıdır.

3. Hamsilerin kalan ikinci yarısını da mısır unu ile unlayın. Ve tavadaki hamsilerin üzerine içleri alta sırtları üste bakacak şekilde güneş ışınları gibi döşeyin.

4. Tavaya kapak örtün ve kısık ateş üstüne oturtun. Hamsilerin alt yüzü kızarınca tavanın üstüne tabak kapatın. Tersyüz edin, kızarmış yüzü dışa gelecek şekilde hamsileri kalan yağ ile yağlanmış tavaya aktarın.

5. İkinci yüz de kızarınca hamsileri bütün olarak kalıp gibi tabağa çıkartın. Soğutmadan servis yapın.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close