Anasayfa » Deniz Ürünleri » Hamsi Köftesi

Hamsi Köftesi

Hamsi KöftesiHamsi Köftesi
Malzemeleri:Yarım kilo temizlenmiş, kılçığı ve kafası ayıklanmış hamsi
3 çorba kaşığı zeytinyağı
2 çorba kaşığı üzüm sirkesi
10 sap maydanoz
1 çay kaşığı karabiber
1 sap taze soğan Galeta unu
Yapılışı:Taze soğan ve maydanozu ince ince kıyın.
Galeta unu haricindeki bütün malzemeyi mikserde iyice kıyın.
Kızgın ve köftelerin üzerini en az bir parmak örtecek miktar yağda, galeta ununa bulanmış köfte büyüklüğündeki karışımı yaklaşık 5 dakika kadar kızartın.
Not: Günümüzde mikserde yaptığımız bu kıyma ve karıştırma işlemi tahmin edebileceğiniz gibi Osmanlı İstanbul’ unda büyük havanlarda dövme usulüyle halledilirdi. Mikser kullanıldığında doğal olarak karışım daha delişik olduğundan galeta unu kullanmayı yeğledim. Her iki türevi de denedikten sonra diyebilirim ki, özgün tarifte olmamasına rağmen galeta unu kullanmak hem lezzeti artırmak hem de kıvam tutturmak açısından çok daha güzel. Yine de bütünüyle özgün tarifi izlemek isterseniz bunu da deneyebilirsiniz.
Sol sayfada yer alan fotoğraftaki hafif kızarmış görünen köfteleri galeta unuyla, yani buradaki tarifle pişirdim. Diğerleri özgün yöntemle pişti. Yalnızca damak tadı açısından değil, görsel olarak da bu yöntemin çok daha cazip olduğuna inanıyorum. Bu nefis yemeğin yanında Çengelköy salatasını denemelisiniz.

Hamsi balığı klasik karadeniz balığı olarak bilinsede İstanbul’unda karadenize kıyısı bulunmaktadır ve dolayısıyla İstanbulda bir batı karadeniz şehiri sayılabilmektedir. Marmara denizi de balık çeşitliliğinden hamsi balığı bulunmaktadır. Küçük bir bilgi açısından sizlerle paylaşmak istedim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

yemek tarifleri