Geleneksel Beyaz Ekmek


Sponsorlu BağlantılarGeleneksel Beyaz Ekmek

Ben sökenin geleneksel un karışımını kullandım. Fakat sizler Normal buğday unu, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1,5 çay kaşığı tuz, 1 yemek kaşığı sıvıyağ, 1 yemek kaşığı süt tozu kullanarak bu karışımı hazırlayabilirsiniz.

Malzemeleri: 500 gram Geleneksel Ekmek Unu Karışımı
– 2 su bardağı su
– 1 paket aktif kuru maya

Üzeri için Malzemeleri:

– Çöreotu
– Susam
– Mavi haşhaş
Geleneksel Beyaz Ekmek

Yapılışı:Un ve mayayı hamur yoğurma haznesine alın, parmak uçlarınızla karıştırıp, ortasını çukurlaştırın. Suyun bir buçuk bardağını koyup, makineyi en düşük devirde ve hamur yoğurma ucu ile çalıştırın. Gerekirse kalan suyu da azar azar ekleyin.


Sponsorlu BağlantılarBu aşamayı elde yapacaksanız derin bir kap içinde yoğurmaya başlayın. Hamur tuttuğu zaman tezgâhta yoğurmaya devam edin. Yoğurma işlemini birkaç dakika durdurup devam edin ve yaklaşık 15 dk yoğurun. Hamur yumuşak ve yapışkan olmalı. Hamuru derin bir kapta bir saat mayalandırın.

Un serpilmiş tezgâha alıp, üç eşit parçaya bölün.

Her bir parçayı elinizle kabaca dikdörtgen şeklinde uzatıp, kısa kenarından sigara böreği sarar gibi rulo şeklinde sarın. Bu şekilde yine üzerini kapatarak 20 dk dinlendirin.

Hamurların her birini orta kalınlıkta oklava ile oval olacak şekilde uzunlamasına açın ve bir ucundan başlayarak burgu şeklinde kıvırıp, somun şeklini verin. Kalıplarınız yoksa aralarına rulo şeklinde sardığınız yağlı kâğıtları koyup fırın tepsisine sıralayın ve Üzeri kapalı olarak bir saat daha mayalandırın.

Kabaran hamurların üzerine fırça ile sulandırılmış yoğurt sürüp, dilediğiniz tohumlan serpin ve üzerine keskin bir bıçakla kesik atın.

İçinde çelik bir kapta su bulunan önceden ısıtılmış fınnda 5 dk pişirip, fırının ısısını 220 °C’ye düşürün ve kontrollü olarak üzeri kızarana kadar 30-35 dk pişirin. Fırından çıkarıp tel bir ızgara üzerine alın


Sponsorlu BağlantılarAdd Comment

yemek tarifleri