Fırında Salçalı Antrikot Tarifi


Sponsorlu BağlantılarFırında Salçalı Antrikot Tarifi

Türk mutfağında kırmızı et, oldukça sevilen ve bolca tüketilen gıdaların başında gelir. Dana etinde en lezzetli kısım Antrkottur. Antrkot alırken, bilinen bir kasaptan alınmalıdır. Et hazırlanırken çok ince ya da çok kalın kesilmemeli ve dövdürülmemelidir. Et nerede pişirilirse pişirilsin mühürlenmeli, içerisindeki suyu kaybetmemelidir. Fırında salçalı Antrkot tarifi, Antrkot etiyle yapılan en lezzetli yemeklerdendir.

Fırında Salçalı Antrkot İçin Malzemeler

Kişi sayısına göre dana Antrkot

1 yemek kaşığı tereyağı

1 yemek kaşığı sıvı yağ

2 adet defneyaprağı

2 diş sarımsak

1 yemek kaşığı biber salçası

2 su bardağı sıcak su

Tuz

Taze çekilmiş ya da toz karabiber.

salçalı antrikot


Sponsorlu BağlantılarFırında Salçalı Antrkot Tarifi

Etler pişmeden önce hazırlanan sosta marine edilmelidir. Derin bir kap içerisine alınan etlerin üzerine dövülmüş sarımsak, karabiber, defneyaprakları ve sıvıyağ eklenir. İyice karıştırılan etlerin üzeri tamamen kapatılır ve en az 1 saat kadar marine edilir. Marine işlemi bittikten sonra döküm ya da kalın bir teflon tava ocağa alınarak ısıtılır. İyice ısıtılmış tavaya sıvı yağ gezdirilir ve etler tavaya dizilir. Etlerin iki tarafı da yaklaşık 1 dakika pişirilir. Etin tavada çok fazla pişmesi, suyunu kaybetmesine sebep olur.

Mühürlenen etler, tutacak vasıtasıyla tavadan fırın kabına geçirilir. Bir sos tenceresine 1 yemek kaşığı biber salçası, 1 yemek kaşığı tereyağı ile pişirilir. Üzerine sıcak su ilave edilip iyice karıştırılır. Tepsiye dizilen Antrikotların üzerine pişen salçalı sos etin her yerine eşit dağılacak şekilde paylaştırılır. Antrikotlar 200 derece fırında pişirilir. Etin pişme süresi, damak tadına uygun olarak 5-10 dakika arasında değişir. İstenilen derecede pişme sağlandığında, salçalı antrikotlar fırından çıkarılır ve sıcak olarak servis edilir.

Fırında Antrikot Tarifi hazır.

Afiyet olsun.

 

 


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close