Fırında Çömlek Eti


Sponsorlu BağlantılarFırında Çömlek Eti 

Malzemeleri:

200 gram sivri biber,

1 kilogram (6 iri boy) soğan,

20 diş sarımsak,

500 gram (4 orta boy) domates,

1,5 kilogram kemikli kuzu eti,

Yeteri kadar tuz,

Taze çekilmiş karabiber,

500 ml. (2 su bardağı) su.

Hamuru için:

(2 su bardağı) un,

180 ml. (12 çorba kaşığı) su.

comlekte-et

Yapılışı:


Sponsorlu BağlantılarFırınınızı 200°C’ye getirip ısıtın. Biberleri, saplarıyla tohumlarını temizleyip ince ince doğrayın. Soğan ve sarmısakları ince ince kıyın. Domatesleri, arkalarına artı (+) biçiminde bir kesik atıp, kaynar suya batırıp çıkarın. Kabuklarım soyarak küçük küpler biçiminde doğrayın.

Unu su ile karıştırıp, yoğurarak sertçe bir hamur hazırlayın. Doğradığınız malzemelerin tümünü bir kaba koyup, etleri, tuzu ve biberi de katarak iyice karıştırın. Kapaklı bir güveç kabının içine doldurun. Üzerlerine suyu gezdirin. Bir taşım kaynatıp ateşten alın. Kapağını kapatın. Hiç hava sızdırmaması için kapağı hamur ile çepeçevre sıvayın.

Güveci fırına yerleştirip, 1 saat 15 dakika pişirin. Bu süre sonunda güveci fırından alın, kapaktaki sertleşmiş hamuru bir bıçak yardımı ile kırarak çıkarın. Sıcak olarak servis yapın.

Not: Orijinal tarifte yemek, Avanos çanağından yapılan bir güvece doldurulup, aynı biçimde kapağı sıvanarak köze gömülmekte. Bugün yörede ekmek fırınlarına verilerek hazırlanmaktadır.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close
yemek tarifleri