Fırında Çinekop Tarifi


Sponsorlu BağlantılarFırında Çinekop Tarifi

Çinekop, Türk halklı tarafından en çok sevilen balıklardan biridir. Aynı zamanda içerdiği doğal balık yağı ve yüksek protein değeri sayesinde de lezzetli olduğu kadar faydalı bir balıktır. Çok sayıda pişirme yöntemi olmakla beraber en sağlıklı tarifin daha hafif ve nispeten düşük kalorili olduğundan fırında çinekop tarifi olduğuna şüphe yoktur. Bununla beraber tarifte yer alan sebzeler ve kekik baharatı da çinekop balığıyla olağanüstü bir uyum yakalar.

Malzemeleri;

Öncelikle bilinmelidir ki tarif bir kg çinekop için geçerlidir. Balık miktarının artması veya azalması halinde malzemelerin de orantılı olarak azaltılması veya artırılması gerekir. Aksi takdirde ideal tat elde edilemeyebilir.

1 kg çinekop,

2 adet havuç,

2 adet orta boy soğan,

1 tatlı kaşığı kekik,

Yarım çay kaşığı karabiber,

Yarım çay bardağı sızma zeytinyağı,

1 adet limon,

Yeterli miktarda tuz.


Sponsorlu Bağlantılarfirinda cinekop tarifi

Fırında Çinekop Nasıl Hazırlanışı;

İlk olarak tarifin üzerine hazırlanacağı fırın tepsisine yağlı kağıt serilir. Sonrasında soyulan soğanlar ne çok kalın ne de çok ince olacak şekilde yağlı kağıdın üzerine halka halka dizilir.

Soğanlar dizildikten sonra havuçlar rendelenerek soğanların üzerine serpilir. Akabinde balıklar yıkanarak üzerine ne çok derin ne de çok yüzeysel olacak şekilde kesikler atılır ve balıklar da rendelenmiş havuçların üzerine dizilir.

Ayrıca bir kapta zeytinyağı, tuz, kekik ve karabiber iyice iç içe geçecek şekilde karıştırılır ve balıkların üzerine sürülür. Son olarak soslanmış balıkların üzerine halka halka kesilmiş limon dilimleri dizilir ve tepsi fırına girmek için hazır hale gelir. Çinekopun fırında pişmesi uzun sürmediğinden dolayı sık sık kontrol edilmesi gerekir. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında 25 dakika pişmesi yeterli olacaktır. Şayet tam olarak pişmemişse pişirme süresi beş dakika daha uzatılabilir.

Afiyet olsun.

 


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close