Anasayfa » Dolma - Sarma Tarifleri » Etli Yaprak Sarma Tarifi

Etli Yaprak Sarma Tarifi

Etli Yaprak SarmasıEtli Yaprak Sarma Tarifi
Malzemeleri : – 400 gram dana kıyma
– 300 gram taze veya 250 gram salamura yaprak
– Yarım su bardağı pirinç
– 2 adet soğan, 1-2 adet diş sarmısak
– 1 adet domates veya yarım çorba kaşığı salça
– 2 çorba kaşığı sıvı yağ
– Yarım demet maydanoz, dereotu
– 1 çay kaşığı kuru nane
– Yeteri kadar Tuz, karabiber
Yapılışı:1- İlk aşamada taze yaprak yıkanır. Ateşi kapatılmış kaynar tuzlu suya bırakılıp kapak kapatılır. 1-2 dakika beklenip alt üst edilir. Yaprakların rengi değişince sudan alınır. (Salamura yaprak da yıkandıktan sonra kaynar suda biraz daha fazla bekletilip süzülür.)
2. Kıymaya küçük doğranmış soğan, sarmısak, maydanoz, dereotu, kuru nane, rendelenmiş yarım domates, 1 çorba kaşığı sıvı yağ, tuz, karabiber konup karıştırılır.
3. Son olarak ayıklanıp yıkanmış ve 10-15 dakika sıcak suda bekletilmiş pirinç ilave edilir ve ezilmeden karıştırılır.
4. Yaprakların sapları ve kalın damarları kesilir. Etli dolmanın küçük olması tercih edildiği için, gerekirse yapraklar ikiye bölünür. Hazırlanan kıymalı iç konup sarılır ve tencereye dizilir.
5. Üzerine yarım domates rendelenir, 1 çorba kaşığı yağ gezdirilir. Tencerenin kenarından yarım bardak su ilave edilir. Hafif ateşte yapraklar yumuşayıncaya kadar pişirilir. İsteğe göre Yoğurtla servis yapılır.

Farklı Sarmalar için ise aşağıdaki sarma tarifleri deneyebilirsiniz;


Lahana Sarması Tarifi

Lahananın düz yaprakları kaynar tuzlu suda ezilmeden yumuşatılır. Ortadaki damar çıkarılıp birkaç parçaya ayrılır. Kıymalı iç konup sarılır ve etli yaprak sarması gibi pişirilir. Sade olarak servis yapılır.

Etli Pazı Sarması
Yıkanarak kaynar tuzlu suda kısa süre tutulan pazının orta damarı yaprağın yarısına kadar kesilip çıkarılır. İki parça üst üste gelecek şekilde birleştirilir. Kıymalı iç konup sarılır. Etli yaprak sarması gibi pişirilir. Yoğurtla servis yapılır.

Etli Ebegümeci Sarması
Ebegümeci yaprağı çok incedir. Yıkanıp kısa süre sıcak suda tutulup yumuşatılır. Kıymalı iç konur ve sarılır. Etli yaprak sarması gibi pişirilip yoğurtla servis yapılır.

Etli Pırasa Sarması
Kalın pırasaların baş kısmı alınır. Boydan boya yarıya kadar kesilip uzun şeritler çıkarılır. Kaynar suda kısa süre tutulup yumuşatılır. Her şerit 15-20 cm uzunluğunda kesilip uç kısma kıymalı iç konur ve muska şeklinde üçgen katlanır. Tencereye dizilip etli yaprak sarması gibi pişirilir. Son olarak 1 yumurta sarısı, 1 limon suyu çatalla çırpılır. 3 kaşık kadar da su ilave edilip sarmaya katılır. Tencere sağa sola eğilerek karışması sağlanır

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

yemek tarifleri