Etli Alinazik Kebabı Tarifi


Sponsorlu BağlantılarEtli Alinazik Kebabı Tarifi

MALZEMELERİ:

300 gr. dana kuşbaşı

4 tane patlıcan

1 çorba kaşığı salça

2 çorba kaşığı tereyağı

2 çorba kaşığı sıvı yağ

Tuz

Karabiber

Pul biber

1 kase yoğurt

1-2 diş sarımsak

Yoğurt için tuz
etli alinazik kebabi
YAPILIŞI:
Patlıcanlarımızı yıkıyoruz ve kuruluyoruz. Üzerine bıçak yardımı ile bir kaç delik açıyoruz. Ocakta döndüre döndüre közlüyoruz. Közlendikten sonra bir poşete koyup, ağzını bağlıyoruz ki ılınınca kolay soyulsunlar.


Sponsorlu BağlantılarEtimizi kuşbaşı olarak aldığımız için biraz daha küçültüyoruz. Dilerseniz kuşbaşı olarak da kullanabilirsiniz. Ardından tencereye alıyoruz. Ocağımızı orta ateşte açıp, tencerenin kapağını kapatıyoruz. Ara sıra karıştırarak, kavuruyoruz. Etlerimiz suyunu salıp, iyice çektikten sonra sıvı yağ, tereyağı ilave ediyoruz. Tereyağ eridikten sonra salçamızı katıyoruz ve karıştırarak, kavuruyoruz.

Tuz, karabiber ve pul biberi ilave edip, bir çay bardağı kadar sıcak su ekliyoruz ve kapağını kapatıp, pişmeye bırakıyoruz. Ara sıra kontrol ediyoruz. Gerekirse biraz daha sıcak su ilavesi yapabiliriz. İyice yumuşayınca altını kapatıyoruz.

Bu arada patlıcanlarımızı soyuyoruz. Kesme tahtası üzerinde küçük küçük doğruyoruz.

Yoğurdumuzu pürüzsüz olana kadar çırpıyoruz. Sarımsaklarımızı soyuyoruz ve eziyoruz. Yoğurda katıyoruz. Tuzunu ayarlıyoruz. Çok fazla da tuz koymayın. Çünkü ete de koyduk. Hepsini karıştırıyoruz.

Ardından patlıcanlarımızı da yoğurda ekliyoruz ve bir güzel karıştırıyoruz.

Servis tabağına yoğurtlu patlıcanımızı yayıyoruz. Üzerine güzelce pişmiş etlerimizi yağları ile birlikte koyup, servise sunuyoruz.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close