Elmalı Köfte Tarifi


Sponsorlu BağlantılarElmalı Köfte Tarifi
Malzemeleri:
1 su bardağı sefer kitel
Tuz, kişniş
3-4 tane ekşi elma
2 su bardağı süzme yoğurt
1 adet yumurta
2 yemek kaşığı süt
1 kuru soğan
2 yemek kaşığı yağ

Yapılışı:
1. Sefer kitel, bildiğiniz gibi aşurelik buğdayın ince bulgur kadar çekilmişi. Bulamazsanız, kendiniz, aşurelik buğdayı kahve değirmeninde çekerek elde edin. Sefer kiteli, tuz, kişniş ve su ile güzelce yoğurun. Yoğurmadan önce ıslatırsanız daha kolay yoğurursunuz. Yoğururken yanınıza soğuk su bulunan derin bir kâse koymanızı tavsiye ederim. Yoğurma işlemi yaklaşık 20 dakika sürecektir.

elmalı köfte tarifi


Sponsorlu Bağlantılar2. Bitince bilye büyüklüğünde köfteler yuvarlayın. Ortalarını hafifçe bastırın.

3. Uygun bir tencerede su kaynatın. Soyup, kuşbaşı doğradığınız elmaları atın. Hemen arkasından da yuvarladığınız köfteleri koyun. Köfteler pişip, tencerenin üzerine çıkıncaya kadar pişirin.

4. Şimdi yoğurdu hazırlayın. Süzülmüş yoğurdu ayrı bir tencereye koyup, içerisine bir yumurta kırın. Sütü de katıp karıştırın. Elmalı köfte suyundan yavaş yavaş katıp, yoğurdu ısıtın ve ocağın üzerine oturtun. Yeteri kadar ısınınca yoğurdu elmalı köfte tenceresine boşaltın. Bu arada, yemeklik doğradığınız soğanı, yağda, yüksek ateşte kıtır kıtır olması için kavurun. Yemeğin üzerine döküp, servis yapın.

Not: Yemeği pişirirken fazla su koymayın. Su fazla olursa fazlasını alamazsınız, ama az olursa ekleme şansınız var. Özellikle yoğurtlu yemeklerde buna dikkat etmek gerekir, çünkü yemeği yoğurt da sulandıracaktır.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close