Cız Bız Köfte Tarifi


Sponsorlu BağlantılarCız Bız Köfte Tarifi

Sofralarımızın değişmez lezzetlerinden birisi olan köftenin onlarca çeşidi vardır. Bu yazımızda lezzeti bol bir köfte tarifini bulabilirsiniz. Cızbız köfte olarak bilinen ve yağsız tavada ya da dileğe göre ızgarada pişirebileceğiniz bu köfte damaklarınızı şenlendirecek bir lezzettir.

Malzemeler

Yarım kilo az yağlı kıyma ( dileğe göre yağ oranı daha fazla olabilir),

50 gram kuyruk yağı,

2 dilim bayat ekmek,

1 orta boy soğan,

1,5 tatlı kaşığı tatlı biber salçası,

1 diş sarımsak,

1 adet yumurtanın sarısı,

3-4 dal maydanoz,

1 tatlı kaşığı kaya tuzu,

1 çay kaşığı karabiber, köri, kimyon,

1 tatlı kaşığı kekik ( daha fazlası acılık verecektir).

cizbiz-kofte-tarifi

Yapılışı

İlk olarak ekmeklerinizi rondodan geçirip (kabuklarını ayırmanıza gerek yok) iyice küçük parçalar haline getirin.

Kuyruk yağınızı küçük parçalara ayırın ya da rendeleyin.

Maydanozlarınızı oldukça küçük doğrayın.

Sarımsağınızı rendeleyin.

Soğanınızı rendeleyin ya da rondodan geçirip bir tülbent içine koyun ve suyunu iyice çıkarın ve posasını kullanmak üzere ayırın.

Elde ettiğiniz tüm malzemeleri geniş bir kap içine atın ve tüm malzemelerin iyice karışmasını sağlayın.

Son olarak yumurta sarısını ve salçayı da ekleyin ve bir dakika kadar daha yoğurun ve karıştırın.

Dilerseniz yoğururken çeyrek çay bardağı kadar zeytinyağı da dökebilirsiniz.

Daha sonra köftelerinizi şekillendirip geniş bir kap içerisine dizin.

2 saat dinlendirmek için buzdolabına kaldırın.

Pişirilmesi

Köftenin adı cızbız olduğu için yağsız tavada kızartılmalıdır. Tavanızı orta ateşte 2-3 dakika kadar kızdırdıktan sonra köftelerinizi yerleştirin. Köftelerin bir yüzünü en fazla bir dakika kadar kızarttıktan sonra hemen diğer tarafını çevirin ve o tarafını da en fazla bir dakika kızartın ve tekrar diğer tarafını çevirin. Böylece etinizin iki tarafı da mühürlenecek ve köftenizin içi sulu kalacaktır. Daha sonra köftelerinizin her iki tarafını da bir ya da bir buçuk dakika kadar daha kızarttıktan sonra köftelerinizi servis tabağınıza alın.

Dakikalara sadık kalırsanız köfteleriniz orta pişmiş olacaktır. Yani köftelerinizin içi pembe kahverengi arasında ve hafif sulu olacaktır. Bu şekilde pişen köftenin tüm lezzetini, içindeki soğanın ve kuyruk yağının rayihasını daha net alacaksınız. Eğer biraz daha içi kızarmış olsun diyorsanız köftelerinizin her iki yanını en fazla bir dakika mühürledikten sonra en fazla iki dakika kadar daha her iki yanını kızartın. Daha fazla kızartılması durumunda etiniz gereğinden fazla kuru olacak ve lezzetsiz bir et parçası halini alacaktır. Bu durumda İçindeki malzemelerin hiçbirinin tadını ve lezzetini alamayacaksınız. Köftenizin içinin hafif sulu kalması lezzetin tam olarak alınması açısından çok önemlidir.

Yukarıdaki köfte miktarı 4 kişilik içindir. Daha çok kişi için köfte hazırlayacaksanız kişi sayısına göre malzeme miktarlarını da göz kararı arttırmalısınız. Fakat kuyruk yağını çok fazla arttırmanıza gerek yok. 50 gram kuyruk yağı bir kilo kıymaya yeterli oranda rayiha verecek güçtedir. Daha fazla kuyruk yağı ağır gelebilir. Cızbız Köfte Tarifi Hazır.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close
yemek tarifleri