Çamfıstıklı Kıymalı Börek Tarifi


Sponsorlu BağlantılarÇam Fıstıklı Kıymalı Börek Tarifi
Malzemeler:
1 adet soğan
Zeytinyağı
500 gr kıyma
Tuz
Taze çekilmiş karabiber
50 gr çamfıstığı
2 adet yufka
80 gr yoğurt
90 gr tereyağı
10 gr kırmızıbiber
100 gr süzme yoğurt
cam fistikli ve kiymali borek
Yapılışı:
Yufkayı pazardan alıyorum. Yufkacıdan ya da fırından da yufka alınabilir ancak seri üretim yapan süpermarket yufkalarını hem kalın oldukları hem de ezildikleri için tercih etmiyorum.
Böreğin harcı Soğanı soyup küçük küçük doğradıktan sonra zeytinyağıyla birlikte tavaya koyup kavuruyorum. Soğanlar yumuşayınca kıymayı ekliyorum. Kıyma, suyunu bırakıp tekrar çekene kadar tahta bir kaşıkla karıştırarak kavuruyorum. Tuz ve taze çekilmiş karabiberi ekleyip karıştırıyorum.

Çam fıstığını bir yanmaz tavada pembeleşinceye kadar kavurduktan sonra kıymaya ekliyorum.

Böreği Döşerken
Yufkaları üst üste koyup dörde keserek üçgen şeklinde 8 parça elde ediyorum. 40 gram tereyağını eritip yoğurtla çırpıyorum. Üçgen yufka parçalarının kavisli kenarına bir kaşık kıyma koyup şerit şeklinde yayıyorum. Yufkanın sivri ucuna kadar yağ-yoğurt karışımından sürüyorum. Sigara böreği gibi sarıp kendi çevresinde döndürerek gül böreği şekli veriyorum. Yağlanmış tepsiye dizdiğim böreklerin üstüne yağ-yoğurt karışımından sürüp ı8o°C ısıtılmış fırında 20 dakika pişiriyorum.

Tabak hazırlarken
Kalan 50 gram tereyağını küçük bir tencereye koyup kırmızıbiberle köpürtüyorum. Böreğin üstüne döküp yanında süzme yoğurtla servis ediyorum.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close