Brokoli Çorbası


Sponsorlu BağlantılarBrokoli Çorbası
Malzemeler:

500 gram brokoli

1 çorba kaşığı sıvı yağ veya tereyağı

1 çorba kaşığı un

1 adet havuç

1 adet büyük boy patates

2 yemek kaşığı süt kreması

2 su bardağı süt

5 su bardağı su veya tavuk suyu

Tuz

Karabiber

brokoli çorbası

Yapılışı:

İlk aşama olarak brokoliler temizlenir ve yıkanır. Brokoli çorbası için temizlenip yıkanan brokoliler çiçek çiçek ayrılır. Daha sonra patates küp küp doğranır ve yıkanır. Ardından havuç küp küp doğranır yıkanır. Yıkanan patates, havuç ve ayrılan brokoliler bir tencereye konur. Sebzelerin üzerini biraz geçecek kadar tencereye su ilave edilir ve sebzeler tamamen yumuşayıncaya kadar haşlanır.


Sponsorlu BağlantılarBrokoli çorbası yaparken ikinci aşama olarak başka bir tencereye tereyağı konur ve üzerine un eklenir. Tereyağı ve un kısık ateşte kokusu çıkıncaya kadar kavrulur. Kavrulan tereyağı ve unun üzerine soğuk süt yavaş yavaş ilave edilir. Süt ilave edildikten sonra durmadan karıştırılır ve beşamel sos elde edilir. Diğer tencerede haşlanan brokoli, havuç ve patates beşamel sosun üzerine ilave edilir.

Haşlama suyunun yaklaşık yarısı kadarı da sebzelerin üzerine ilave edilir. Elde edilen karışım bir blender yardımıyla iyice ezilir. Eğer kıvamı koyu olursa üzerine istenilen kıvama gelinceye kadar su eklenir. İstenilen miktara göre tuz ve karabiber ilave edilir. Son olarak brokoli çorbasının kreması ilave edilir ve 1-2 dakika daha kaynatılır. Hazır olan brokoli çorbası kaynadıktan sonra ateşten alınır.

Afiyet olsun…

 

 


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close