Biber Salçası Tarifi


Sponsorlu BağlantılarBiber Salçası Tarifi

Malzemeler:

10 kg olgun salçalık biber
(tatlı, acı veya karışık)

1,5 su bardağı zeytinyağı

Yeteri kadar kaya tuzu
(dövülmüş)

biber salçası

Yapılışı:
İlk olarak biberleri iyice yıkayın ve  suyunu süzün. Daha sonra  Sap ve çekirdek kısımlarını çıkarın, ezik çürük kısımlarını güzelce  ayırın. Kabaca doğrayın. Geniş bir tencereye koyun. Üzerine 1 su bardağı su ilave ederek ateşe oturtun. Arkasından  biber kabukları kolayca ayrılacak gibi yumuşayana kadar iyice  haşlayın. Biberleri kevgire boca edin ve  çıkan suyunu atın. Daha sonra kevgiri tencerenin üzerine oturtun. Elinizle bastırarak biberleri kevgirden geçirin. Kabuk kısmı üstte kalmış olacak.

Elde ettiğiniz biber püresini tekrar ateşe koyun. Harlı ve orta ateşte sık sık karıştırarak suyu uçuncaya kadar  güzelce pişirin. Daha sonra ateşi kısın. Tahta kaşıkla devamlı karıştırarak kıvamı iyice koyulaşana kadar pişirin. Bu sırada çok dikkatli olun, biber salçası kaynarken etrafa çok sıçrar.

Arkasından salçaya bir iki avuç dolusu kaya tuzu ilave edin. Karıştırarak tuzu eritin. Tadına bakın ve  gerekirse biraz daha ilave edin. Salçanın daha dayanıklı olması için bol tuzlu olması daha iyidir.
En son olarak 1 su bardağı zeytinyağı katın. Devamlı karıştırarak  15 dakika daha pişirin. Ateşten alıp soğumaya bırakın. Salçayı cam kavanozlara doldurun. Üzerini tamamen kaplayacak kadar zeytinyağı koyun. Kapağını iyi bir şekilde  kapatın. Serin ve karanlık bir yerde saklayın.

Afiyet olsun…


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close
yemek tarifleri