Balık Çorbası Tarifi


Sponsorlu BağlantılarBalık Çorbası Tarifi

MALZEMELER:

Yarım kg. iskorpit

Yarım kg kırlangıç

15 su bardağı su

1-2 soğan

1-2 parça kereviz sapı

1 havuç

4-5 tane karabiber

1 çorba kaşığı un

2 yumurta sarısı

1 limon

Tuz

balik corbasi

YAPILIŞI:

Balıkları temizleyin; akar suyun altında yıkayın (kafalarını atmayın). Derin ve geniş bir tencereye balıkları ve 15 su bardağı suyu koyun.

Tencereye bütün soğan, 2-3 parçaya kesilmiş kereviz sapı, kabuğu kazınıp 3-4 parçaya ayrılmış havuç, tane karabiber ve tuz ilave edin. Orta ısılı ateşe oturtun. Kaynamaya başladığında suyun üstünde biriken kefi (köpüğü) alıp atın. Ateşi kısın.

Kısık ateşte tüm balıklar lif lif ayrılıncaya kadar pişirin.
Hepsini süzgeçten geçirin. Suyunu tekrar tencereye koyun. Balık el dayanacak sıcaklığa geldiğinde tüm kılçıklarını ve derisini ayıklayın.

Etleri elinizle çok ince olmayıp, ağza gelecek büyüklükte doğrayın. Balık suyunun içine atın.

Bir kâsede 1 çorba kaşığı unu 1 çay bardağı balık suyu ile topak kalmayacak şekilde çırpın. Tencereyi tekrar ateşe koyun.

Unlu karışımı ağır ağır, karıştırarak tencereye aktarın. Kaynaymcaya kadar karıştırmayı sürdürün. 10 dakika kadar kısık ateşte pişirin.

Ateşi kısabildiğiniz kadar kısın. Terbiyesi İçin bir kâsede yumurta sarıları ve limon suyunu iyice çırpın. Önce çorba suyuyla ılıştırın, bunu da çorbaya ağır ağır katıştırarak katın.

Karıştırmayı sürdürerek çorbayı 5-dakika daha pişirin. Tadını tuzunu kontrol edip yanında limon suyuyla sıcak servis yapın.

Afiyet olsun…


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close