Ayva Reçeli Yapılışı


Sponsorlu BağlantılarAyva Reçeli Yapılışı

Ayva reçelinin lezzetli olması için ayvanın lezzetli olması gerekir. Reçeli yapmadan önce ayvanın tadına bakın. Çok ekşi gibi ise daha fazla şeker ekleyin. Ayvanın yavaş pişmesi reçeli daha koyu renkli, daha kıvamlı yapar. Reçel için en doğru seçim ekmek ayvasıdır.

Malzemeleri:

2 adet orta boy ayva,

1 su bardağı su,

1 adet çubuk tarçın,

Ayva çekirdekleri,

2 su bardağı toz şeker,

3-4 adet tane karanfil.

ayva-receli

Yapılışı:


Sponsorlu BağlantılarAyvaları iyice yıkayın. Kabuklarını soyun. Çekirdeklerini çıkarın. Ortasında çekirdeklerin bulunduğu yuvaları ile birlikte çıkarın. Atmayın bir kenarda beklesin. Ayvaların kabuklarının bir kısmını tencerenin dibine yerleştirin. Ayvaları küp şeklinde doğrayın.

Ayvaları kabukların üzerine yerleştirin. Çekirdekleri yuvaları ile birlikte üzerine koyun. Karanfil tanelerini ekleyin. Çubuk tarçını da yerleştirin. 1 su bardağı su ekleyelim. Orta ateşte kaynatın. Bir taşım kaynadıktan sonra toz şekerini serpiştirelim. Ocağı kısık ateş konumuna getirelim.

Kısık ateşte pişen ayva reçeli tam kıvamda piştikten sonra önce ayvalarını saklamak için kullanacağınız kavanozların içerisine koyun. Üzerine ayva reçelinin şerbetini üzerine boşaltın.

Ayva reçelinin lezzetli olması ayvanın iyi olması ile ilgilidir. Çekirdekleri ise renk vermesi için kullanırız. Aynı şekilde kabukları da lezzet katsın diye koyulur.

Afiyet olsun.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close