Avunya Mantısı


Sponsorlu BağlantılarAvunya Mantısı

Avunya mantısı da bir Kuzey Ege yemeğidir. Esası el açması yufkalarla yapılır, daha pratik olduğundan hazır yufka da kullanılır.

Malzemeleri:

2 adet yufka

1 çay bardağı zeytinyağı

2 adet tavuk göğsü

1 adet soğan

2 adet domates veya 1 yemek kaşığı domates salçası

2 su bardağı haşlanmış nohut

3 su bardağı sıcak su

Tuz

4 diş ezilmiş sarımsak

500 gr yoğurt

avunya mantısı

Yapılışı: Yufkalar üst üste konup oklavaya dolanır, oklava yufkaların arasından çekilir ve yufkalar bir parmaktan biraz ince olacak şekilde kesilir. Kesilen parçalar ayrılır, böylece çok sayıda uzun şerit elde edilmiş olur. Bu şeritler yayvan bir fırın tepsisine konur, zeytinyağının yarısı hamur şeritlerinin üzerine dökülüp harmanlanır ve 180 derecedeki fırına konur. İlk başlarda 5’er, kızarmaya yakın 2’şer dakika aralıklarla karıştırarak pişirilir. Bu sırada uzun şeritler kırılabilir, merak etmeyin, zararı olmaz.

Diğer taraftan zeytinyağının kalanı tencereye konur, tavuklar küp küp doğranıp ısınan yağa atılır. 4-5 dakika önce hızlı sonra kısık ateşte çevrildikten sonra soğan eklenir. Soğanla da biraz kavurduktan sonra mevsimine göre 2 adet küp doğranmış domates ya da 1 kaşık domates salçası konur. Bir iki tur karıştırılıp haşlanmış nohut, sıcak su ve tuz eklenir.

Tavuk iyice yumuşayana dek, yaklaşık 10-15 dakika daha pişirilip sulu bir tavuklu nohut yemeği hazırlanır.

Ezilmiş sarımsakla yoğurt karıştırılır. Tabağa önce yufka kıtırları, üzerine suluca tavuklu nohut yemeği ve kenarlarına da sarımsaklı yoğurt konulur ve servis yapılır.


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close
yemek tarifleri