Ağaç Kavunu Kaşık Tatlısı


Sponsorlu BağlantılarAğaç Kavunu Kaşık Tatlısı
Malzemeleri:

4 adet ağaç kavunu
1 kg şeker
1 limon suyu

Yapılışı:   Ağaç kavunu meyvesinin kabuğunu keskin bir bıçakla 1 mm kadar soyarız veya acı gözeneklerini gidermek için kabuğunu hafifçe rendeleriz. Dışı temizlenmiş kabuğun içindeki meyveyi atarız.

kavun-tatlisi


Sponsorlu BağlantılarKalın bir ipliği iğneye geçirip düğüm attıktan sonra 3 cm genişliğinde kestiğimiz kabukları sıkı rulolar şeklinde elimizle sarıp iğneyle ipliğe geçiririz (Kurutmak için bamyaları, patlıcan dilimlerini iğneyle ipliğe dizdiğimiz gibi). Hazırladığımız bu dizileri kaynar suda yumuşayıncaya kadar haşlarız. Büyükçe bir kevgire boşaltıp bol soğuk sudan geçirir ve suyunu salıvermesi için süzgeçte bekletiriz.

Ertesi gün şekeri, 1 bardak su ve yarım limon suyuyla kaynatırız. Dizilerden iplikleri kesip çıkararak şurup kıvamına gelince, içine ruloları ilave ederiz.

Tekrar kaynamaya bırakıp kıvamını tuttuğunda üstüne yarım limon suyu dökerek, kaşık tatlısını ateşten alırız. Soğuyunca cam kavanozlara boşaltırız. Bir bardak su eşliğinde minik tabaklara 2-3 rulo kadar tatlı koyup arzuya göre kahveyle birlikte ikram ederiz.

Not: Bu çok özel bir kaşık tatlısıydı. Geç sonbaharda pazarlarda ağaçkavununa rastlamak her zaman mümkün değildi


Sponsorlu Bağlantılar

Add Comment

Close